تفاوت کراتینه مو با بوتاکس مو

تفاوت کراتینه مو با بوتاکس مو: کدام بهتر است؟

 

این روزها زیبا و سالم به نظر رسیدن موها،به نسبت همیشه اهمیت بیشتری پیدا کرده است. جذاب ترین روش ها برای حالت دهی به موها بدون شک روش های صافی مو هستند. می دانید که بوتاکس مو و کراتین مو هر دو روشی برای صافی نیمه دائم موها هستند. اما تفاوت کراتینه مو با بوتاکس مو چیست؟ کدام روش بهتر است؟

اگرچه هر دو روشی برای صافی، نرم و براق شدن موهایتان است، اما تفاوت های اساسی میان روش کراتینه مو و بوتاکس مو وجود دارد که مهمترین تفاوت میان آن دو، مواد تشکیل دهنده ی آنها می باشد.

برای اینکه بیشتر با هر یک از این روش ها آشنا شوید، ابتدا توضیح می دهیم که اصلاً کراتینه مو و بوتاکس مو چیست. سپس راجع به تفاوت کراتینه مو و بوتاکس مو صحبت خواهیم کرد. و در آخر توضیح می دهیم با توجه به موی شما کدام روش بهتر است. لازم به ذکر است برای آشنایی بیشتر با انواع حالت دهنده های مو می توانید مقاله انواع حالت دهنده های مو و کاربردهای ان را مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

کراتینه مو چیست؟

کراتینه مو، یک نوع روش درمان با مواد شیمیایی است که موهای وز را صاف و براق می کند. ماندگاری کراتین مو تا ۶ ماه است. انواع مختلفی از روش ها برای کراتینه کردن مو وجود دارد و آرایشگر شما می تواند با توجه به جنس مو و نیاز شما فرمول آن را دستکاری کند. در بعضی از روش های کراتینه مو، زمانی که مو حرارت می بیند، فرمالدهید آزاد می کند که برای سلامتی مضر است؛ اما شیوه های جدید کراتینه مو، بدون فرمالدهید است. به طور کلی در کراتینه کردن مو، کراتین به پیاز مو اثر می کند و منافذ را با کراتین که یک پروتئین ضرورری برای سلامت و استحکام موها است، پر می کند. در نتیجه موهای شما صاف، سالم و درخشان به نظر می رسند.

 

 

بوتاکس مو چیست؟

بوتاکس مو یک روش طبیعی برای احیا و بازسازی موهای آسیب دیده است که برای صافی نیمه دائم موها نیز استفاده می شود. در این روش، موها را به وسیله آمپولی که حاوی انواع ویتامین ها، پروتئین ها، آمینو اسید و لیپیدها است، آغشته می کنند. سپس موها را ماساژ می دهند تا مواد بوتاکس، به خوبی به همه جای مو نفوذ کند. بعد از نهایت ۴۵ دقیقه موها را می شویند و با سشوار به صورت عمودی روی مو می گیرند تا خشک شود. این درمان برای انواع مو استفاده می شود و بر خلاف روش کراتینه، عوارض جانبی مانند ریزش مو و نازک شدن تار مو را ندارد.

 

تفاوت کراتینه مو با بوتاکس مو در چیست؟

می دانید تفاوت کراتینه مو با بوتاکس مو چیست؟ همان طور که قبلاً گفتیم، بوتاکس مو و کراتینه مو هر دو برای نرمی و صاف شدن موها استفاده می شود. با این حال تفاوت هایی با هم دارند که بهتر از قبل از انجام هریک، راجع به آن ها بدانید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

اولین تفاوت کراتینه مو و بوتاکس مو در این است که اکثر روش های کراتینه، حاوی مواد شیمیایی از جمله فرمالدهید ها هستند که برای سلامتی بسیار مضر است در حالیکه بوتاکس مو حاوی مواد ارگانیک و طبیعی می باشد.
دیگر تفاوت کراتینه مو با بوتاکس مو در میزان ماندگاری است. ماندگاری کراتین مو تا ۶ ماه است ولی ماندگاری بوتاکس مو تا حداکثر ۴ ماه می باشد.
کراتینه مو برای کسانی که موهای بسیار وز، مجعد و فر دارند مناسب است تا آنها را صاف و لخت کند و هیچ گونه خاصیت درمانی ندارد. اما بوتاکس مو یک روش بازسازی کننده عمیق مو است که برای انواع مو قابل استفاده است و حتی موجب ترمیم موهای آسیب دیده و موخوره می شود.
تاثیر صافی در روش کراتینه مو بیشتر است. بنابراین اگر موهای فر دارید و می خواهید موهایتان کاملاً لخت شود بهتر است از روش کراتینه استفاده کنید. بوتاکس مو تا حدودی حالت مو را حفظ می کند و صرفا به ان حجم می دهد و ظاهر آن را بهبود می بخشد و موها را نرم و درخشان می کند.
کراتینه مو عوارضی از جمله ریزش مو و نازک شدن تار مو را به همراه دارد. و استفاده بیش از حد آن، خطر سرطان پوست و ریه (به دلیل وجود فرمالدهید) را افزایش می دهد. اما بوتاکس مو نه تنها این عوارض را ندارد بلکه به حفظ سلامت موها کمک می کند؛ فقط در موارد نادر ممکن است باعث بروز حساسیت و آلرژی شود.

 

کراتینه مو بهتر است یا بوتاکس مو؟

خب حالا که با هر کدام از روش ها به همراه مزایا و معایب آن ها تا حدودی آشنا شدید، به نظر شما کراتینه مو بهتر است یا بوتاکس مو؟ به طور کلی بوتاکس مو، برای انواع موها با رنگ ها و حالت های مختلف قابل استفاده است؛ موها را از درون و بیرون بازسازی و احیا می کند، باعث نرمی مو می شود و آن ها را براق می کند. و اما کراتینه مو برای کسانی که موهای وز و فر دارند و قصد ایجاد تغییر در ظاهر خود را دارند مناسب است. کراتینه مو، موها را کاملاً لخت می کند و آنها را بسیار براق می سازد. توجه داشته باشید که کراتینه مو به دلیل عوارضی که دارد برای موهای خیلی آسیب دیده اصلاً توصیه نمی شود و ممکن است با این کار به موها آسیب دوچندان بزنید و ریزش موی شدیدی را تجربه کنید.

نتیجه گیری

حال تفاوت کراتینه مو با بوتاکس مو را درک کردید. بنابراین می توان گفت به طور کلی، از آن جایی که بوتاکس مو مزیت های بیثشتری نسبت به روش کراتینه مو دارد، برای صافی انواع مو، به خصوص موهای آسیب دیده بیشتر توصیه می شود. اما اگر موهایی سالم دارید ولی از وز بودن و فر بودن موهایتان خسته شدید و می خواهید یک تغییر اساسی در ظاهر خود ایجاد کنید، پس کراتینه مو را امتحان کنید.