یازده نکته که باید راجب بوتاکس بدانید

یازده نکته که باید راجب بوتاکس بدانید.

پیش از مراجعه به پزشک برای تزریق بوتاکس برای درمان چروک ها باید نکات زیر شامل عوارض جانبی آن را بدانید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بوتاکس به مقاله ی “مهم ترین نکات بوتاکس چیست؟” از همین سایت مراجعه کنید.
۱-بوتاکس یک نوروتوکسین است که توسط سوزن تزریق می شود.

بوتاکس یک نوروتوکسین رقیق شده قابل تزریق است که از سم بوتولینوم که در باکتری کلستریدیوم بوتولینوم یافت می شود. از حالت رقیق شده این سم برای آرام کردن ماهیچه ها به خصوص در پیشانی، بین دو ابرو و اطراف چشم استفاده می شود. به این صورت با غیر فعال کردن موقت پیام های عصبی به ماهیچه های به خصوص در صورت نمی توانید حالات به خصوصی به صورتتان بدهید که سبب شکل گرفتن چروک ها می شوند.

بوتاکس
۲-بوتاکس امن است وقتی که به درستی تزریق شود.

این ایده که سوزن به پیشانی، ابرو یا بین دو چشم وارد شود ممکن است کمی ترسناک باشد اما خیالتان آسوده باشد زیرا بوتاکس نه تنها توسط اتحادیه غذا و دارو FDA تائید شده است بلکه بسیار معمول است و متقاضیان بسیاری دارد.

این محصول به طور گسترده برای مصارف زیبایی کاربرد دارد ولی در تعداد زیادی از موارد درمانی نیز کاربرد دارد. بوتاکس اولین بار توسط FDA و در سال ۱۹۸۹ برای درمان افتادگی پلک و امروزه توانایی درمان صد ها مشکل پزشکی مانند تعریق بیش از حد(هایپرهیدروزیس) یا میگرن های کرونیک را دارد.

بوتاکس

در سال ۲۰۰۲ بوتاکس برای مصارف زیبایی تائید شد و از آن زمان میلیون ها نفر به طور ایمن و مفید از این محصول بهره برده اند. لازم است به خاطر داشته باشید بوتاکس زمانی که توسط یک پزشک معتبر پوست یا جراح پلاستیک انجام شود ایمن تر خواهد بود.
۳-هیچ سن جادویی برای درمان با بوتاکس وجود ندارد.

متقاضیان جوان که بوتاکس را به منظور جلوگیری حتی پیش از ظهور یا عمیق شدن چروک ها استفاده می کنند رو به افزایش است. به همین علت است که متخصصان پوست و مو نمی توانند سن معینی را برای شروع درمان با بوتاکس پیشنهاد دهند زیرا به قصد شما، حالات صورت و ترجیح و انتخاب شما بستگی دارد.

هر بار که ابروهایمان را بالا می بریم یا اخم می کنیم و ابروهایمان را به هم نزدیک می کنیم چروک های موجود در ان نواحی عمیق تر می شوند و تعداد بیشتری شروع به شکل گیری می کنند. این اتفاق به آرامی در مدت طولانی اتفاق می افتد بنابراین شما روزانه متوجه تغییرات آن نمی شوید.

بوتاکس

زمانی که ابروهایتان را بالا ببرید متوجه افزایش تعداد و عمق خطوط و چروک های افقی در پیشانی می شوید. اگر با دستتان ابروها را ده ثانیه در همان حالت بالاتر نگه دارید، متوجه می شوید که پس از رها کردن ابرو ها و استراحت ماهیچه، خطوط موجود در پیشانی بیشتر و عمیق تر دیده می شوند. بوتاکس جلوی این ظهور خطوط جدید و عمیق شدن خطوط فعلی را می گیرد.
۴-وقتی درمان به درستی انجام شود چهرتان بی حرکت به نظر نمی رسد.

بعضی انتقادات بیان می کنند که بوتاکس سبب از دست دادن تمام حالات شخصی صورتتان می شود و شما را با محدوده کمتری از حرکات در هنگام خنده، عصبانی یا غمگین شدن باقی می گذارد. هر چند این درست است که حرکات شما محدود می شود اما یک مقدار متناسب بوتاکس همچنان به شما اجازه واکنش نشان دادن و تعامل می شود.

بوتاکس باعث آرام نمودن ماهیچه های صورت که باعث تشکیل چروک ها هستند و تزریق به ان ها صورت می گیرد می شوند مانند نواحی گوشه چشم (چروک های پا کلاغی)، چروک های بین دو ابرو و چروک های پیشانی می شود و روی دیگر عضلاتی که برای حالات صورت فعال هستند نمی شود.

بوتاکس
۵-بوتاکس همه چروک ها را از بین نمی برد.

مهم است تصوری که از تزریق بوتاکس دارید واقع گرایانه باشد. بوتاکس سبب درمان همه چروک های صورتتان نمی شود و روی چروکی اثر دارد که در نتیجه حالات صورت نمایان می شوند. این چروک با وارد فاز استراحت کردن ماهیچه های مرتبط کاهش می یابد. بوتاکس از چروک هایی که به آن استاتیک یا ایستا (در حالت عادی جلوی آینه مشخص هستند) می گوییم نمی شود. برای این گونه خطوط باید از درمان های دیگر مانند تزریق ژل یا لیزر صاف کننده پوست استفاده نمود. در این مورد می توانید از پزشکتان مشاوره بگیرید.

بوتاکس
۶-بوتاکس در واقع نام یک برند است.

شاید نام بوتاکس بسیار معروف باشد ولی بوتاکس تنها یکی از نوروتوکسین های موجود در بازار است. بقیه نوروتوکسین ها شامل دیسپورت Dysport که در سال ۲۰۰۹ مجوز FDA دریافت کرده و Jeuveau که در سال ۲۰۱۹ مجوز دریافت نموده است می شوند. همه این محصولات از یک گونه خاص باکتری منشا گرفته اند و به همین علت اثر مشابهی دارند.

تفاوت های جزئی بین این سه نوع نوروتوکسین وجود دارد. Xeomin یک نوروتوکسین خالص شده است که اصطلاحا به آن مولکول عریان نیز می گویند زیرا فاقد هر گونه پروتئین سطحی اضافه که در Dysport و Jeuveau وجود دارد است. این نوروتوکسین خالص عمقی تر به درون پوست نفوذ می کند، سریعتر عمل می کنند و به طور موثری ریسک واکنش های آلرژی را کاهش می دهد.

از نظر تئوری کاهش بار پروتئین احتمال بی اثر شدن و عدم واکنش بدن به بوتاکس را نیز کاهش می دهد به این معنی که از بدن نسبت به نوروتوکسین واکنش ایمنی نشان نمی دهد.

دیسپورت کمی بیشتر از بوتاکس قابلیت پخش شدن دارد بنابراین برای مناطقی که به تزریق های متوالی نیاز دارد بهتر است. هم چنین نفوذ دیسپورت نسبت به دو محصول دیگر بیشتر است و تاثیر ان در دو تا سه روز بعد مشخص می شود در حالی که بوتاکس برای نتایج به ۷ تا ۱۰ روز زمان نیاز دارد و این زمان برای Xeomin در حدود ۵ تا ۶ روز است. زمانی که از برند های مختلف استفاده نمایید می توانید برند محبوب خود را پیدا کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد برندهای ذکر شده به مقاله “بوتاکس مسپورت و مهم ترین ویژگی های آن” و نیز “بوتاکس درماتوکس و مهم ترین نکات آن” از همین سایت مراجعه نمایید.

بوتاکس
۷-ممکن است در ابتدا کمی احساس خنده دار داشته باشید.

بوتاکس چند روز برای عمل کردن زمان نیاز دارد در حالی که نتیجه کامل پس از دو هفته نمایان می شود. بسیاری مردم می گویند متوجه زمان اثر آن می شوند زیرا ناگهان طوری بنظر می رسد که گویا پیشانی تان را با چسب نواری پوشانده باشند. بوتاکس روی حرکت ماهیچه های صورت موثر است و ممکن است حس عجیبی به شما دست بدهد وقتی می خواهید یکی از حالات صورت را نشان دهید.

بوتاکس

هم چنین تزریق بوتاکس در یک نقطه ممکن است روی ناحیه دیگر اثر بگذارد. به طور مثال اگر تزریق بوتاکس در ناحیه پایین پیشانی و نزدیک ابرو انجام شود سبب پایین کشیدن ابرو ها می شود. هم چنین ممکن است یک احساس کشش شدید در ابتدا احساس کنید پیش از این که بدنتان مقدار سم را تنظیم کند. هم چنین باید به نکات قبل و پس از تزریق مثل عدم استفاده از رقیق کننده های خون مثل آسپرین که سبب ایجاد کبودی می شوند توجه نمود. این یکی از عوارض است که جابجایی نوروتوکسین سبب افتادگی پلک یا دیگر بافت ها می شود.
۸-زنان و مردان از این محصول استفاده می کنند.

بوتاکس در واقع بین مردان نیز محبوب است. بوتاکس بیشترین فرآورده ای است که مردان از آن استفاده می کنند.

بوتاکس
۹-بوتاکس یک درمان یک جلسه ای نیست.

بوتاکس در حدود سه ماه ماندگاری دارد(یا بیشتر اگر تازه شروع به تزریق کرده باشید) بنابراین بین سه تا شش ماه باید برای تزریق دوباره مراجعه نمایید. زیرا بوتاکس به طور موقت ماهیچه ها را وارد فاز استراحت می کن د و به مرور زمان از بین می رود و شما متوجه بازگشت دوباره چروک ها می شوید.

با پیر شدن، پوست خاصیت الاستیکی و کلاژن خود را از دست می دهد بنابراین با انقباض مداوم ماهیچه ها، پوست دچار چروک های دائمی می شود. پس از گذشتن چند ماه از تزریق بوتاکس بدن گیرنده های عصبی استیل کولین جدید تولید می کند و عصب قادر است پیامهای خود را دوباره القا کند. برای کاهش چروک ها و جلوگیری از چروک های دائمی باید به طور مداوم تزریق بوتاکس را ادامه دهید.

بوتاکس
۱۰-به دنبال معامله ها نباشید.

بعضی کلینیک ها ممکن است پیشنهادات وسوسه کننده ای داشته باشند ولی پزشکان توصیه می کنند پیش از درمان حتما سوابق کار و روش های پزشک خود را بررسی نمایید. مهم است از پزشکتان بپرسید آیا این گونه تزریق را اخیرا انجام داده است و تجربه ان ها را بسنجید. می توانید از شکایات و نظرات آنلاین آن ها برای تصمیم گیری استفاده نمایید. این گونه متوجه رفتار کادر درمان و تجربه ای که خواهید داشت اطلاعات کسب می کنید. بسیاری از درمان های ارزان قیمت ممکن است نظرات منفی بسیاری از بیماران ناراضی داشته باشند.

بوتاکس
۱۱-تعداد واحد های بوتاکس که دریافت خواهید کرد را بپرسید.

اگر درمان به خوبی صورت بگیرد شما ممکن است به یک چهره صاف تر و جوان تر از خودتان دست یابید ولی نه چهره پلاستیکی! برای جلوگیری از بی حرکت شدن صورت از پزشکتان در مورد تعداد واحد یا یونیت های پیشنهاد شده بپرسید. صورت هر شخص متفاوت است و سن خاصی برای درمان وجود ندارد ولی دانستن نقطه شروع به پیشرفت و بهتر شدن در تزریق های بعدی کمک می کند.